Fórum Cycling-Info.sk

slovenský portál o svetovej cestnej cyklistike

Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Diskusia o najprestížnejších pretekoch aj Slovákoch v tímoch World Tour.

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod berloq » Uto 28. Apr 2015 21:36:12

Pred sezónou (resp. hneď po tej minulej), niektorí jazdci avízovali zameriavanie sa na veľké preteky, medzi nimi aj náš Peter Sagan. A aká bola skutočnosť? Vyplatilo sa to, alebo nie? Malo to sústredenie síl nejaký efekt?

Nemalo... poďme porade.
A naozaj prvým adeptom je Sagan. Skutočnosť je taká, že na veľkých pretekoch, napriek sústredeniu na ne, nemal lepšiu formu, nebol silnejší, nebol jednoducho lepší ako posledné tri sezóny. Dve štvrté miesta z monumentov sú naozaj skvelé výsledky, ale vzhľadom k Petrovmu potenciálu to bolo podľa mňa málo**, hlavne výkon, forma, to bolo na nižšej úrovni ako minulé sezóny. Zhrnuté, podčiarknuté, od minulej sezóny sa napriek sústredeniu na veľké preteky dopredu neposunul. To je holý fakt, umiestnenie konkurencia ovplyvní, ale výkon nie. Ja sa zamýšľam, či to je toto sústredenie k niečomu... či to je z jeho hlavy, alebo to je tlak tímu. Áno je to pochopiteľné, že po druhých miestach sa už nikde inde ako na prvé posunúť nedá, a tak sa očakáva jediné, výhra. Lenže načo sa preboha musí 25 ročný cyklista na niečo sústreďovať? U starých matadorov tomu rozumiem, telo starne, nestíha tak regenerovať, chýba motivácia. Ale 25 ročný chalan, aby sa sústredil na tri preteky a ostatné ospravedlňoval ladením formy, zvlášť, keď ide o cyklistu tohto typu? Neviem...

**Neberte to prosím vás ako nejaké typické diskusné trepoty, ja sa to snažím len chladne zhodnotiť, ako športovca, bez nejakého vzťahu.

Podobný príklad je aj Kwiatkowski. Do minulej sezóny vletel ako démon, bol super silný a potvrdil to aj na jarných vrcholoch, teda Ardenách. Na všetkých troch vybojoval skvelé umiestnenia, no na víťazstvo v týchto pretekoch, sú potrebné skúsenosti, ktoré ešte nemal. Tento rok ich mal a dá sa povedať, že ich využil, vyhral veľkú klasiku, čo je zrejme viac ako minuloročná jar. Formu šteloval na Ardeny, ale bol lepší? Bol lepší ako minulý rok? Nebol... Amstel vyhral, vďaka inteligencii a nadobudnutým skúsenostiam, lenže výkonnostne nevyčnieval, Šíp a LBL potvrdili a dali za tým výkričník. Opäť sa jedná o mlaďocha...

Ďalším "sústrďovačom" je Degenkolb. Neho asi do tejto kategórie dať nemôžem, pretože to čo dokázal, by zrejme každý cyklista vymenil za 20 vyhraných šprintov v etapách. Ale ako príklad mladého cyklistu, ktorý vsádza všetko na tri preteky je vhodný, pretože rovnaká stratégia mu na budúci rok nemusí priniesť absolútne nič.

Táto téma absolútnej špecializácie je zaujímavá. Jeden príklad doznáva, že je to správna cesta, iný môže byť opačným. Osobne si myslím, že by dvadsaťpäť roční borci nemali stavať polročné úsilie na tri preteky. Robia to tak borci na GT, lenže to je iné tam keď výkonnosť má vyhraje, v jednodňovkách to tak nefunguje. Slabá jazda na E3 alebo G-W a ospravedlniť to tým, že podstatné je Ronde, že hento sú prakticky bezvýznamné preteky je podľa mňa hlúposť.

Otázkou špecializácie boli určite aj Ardeny. Je to škoda, okrem Kreuzigera, tam nebol žiadny elitný vrchár, ktorý by sa na Ardeny sústredil. Niektorí to berú ako doplnok v príprave, niektorí majú za sebou iných lídrov. A to trošku úroveň atraktivity posúva nižšie...

A skúsme teda niekomu udeliť titul kráľ jari. Pre mňa to je Valverde, takmer dobyl všetky tri Ardenské klasiky, skvelý bol na Montepaschi, exceloval v Katalánsku a aj na iných menších pretekoch. Ale hlavne bolo na ňom vidieť ako je silný, víťazstvá neboli žiadne "zhody okolností". Dal som mu prednosť pred Degenkolbom a Kristoffom, ktorí zvládli, každý trošku iným spôsobom, jar perfektne.

A na záver malá štatistika, QS nebol na žiadnej veľkej klasike (s výnimkou Primaveri) horšie ako druhý 8-)
Po rovine neviem, do kopca nevládzem, z kopca sa bojím.
Obrázok užívateľa
berloq
 
Príspevky: 522
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod bloy » Uto 28. Apr 2015 22:09:18

Len tak rozmýšľam (a nechcem tým nijak uberať na zaujímavosť témy, ktorú rozvinul Berloq), čo v prípade ak k tomu nakoniec Degenkolb ešte pridá nejakú tu poriadnu sumičku víťazstiev počas "zvyšku" sezóny. Bude potom tá "kritika" toho sústredenia sa na tri preteky relevantná? Navyše k víťazstvu na Roubaix možno dospel práve vďaka tomu, že tu zapracoval práve na abilitách, ktoré boli vhodné na tento pretek, resp. na klasikársky druh pretekov. Ťažko preto hovoriť, že sa sústredí len na tri preteky. Je tu jeden vrchol sezóny a nikde nie je napísané, že tu nebude aj druhý, zvlášť ak by Kittel mal rovnakú smolu ako mal v tejto sezóne doposiaľ.
"“Byl jsem ze začátku takový méně průbojný a Cavendish mi radil, abych se nebál používat lokty a nikdy nikomu nic nedaroval." Petr Vakoč
Obrázok užívateľa
bloy
 
Príspevky: 677
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36
Bydlisko: Bratislava

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod West » Uto 28. Apr 2015 23:11:42

Toto je komplikovaná téma a nedá sa podľa mňa dôjsť k nejakému jednoznačnému záveru. Ak by som to bral podľa seba, tak to sústredenie sa a príprava na vrcholné podujatie u mňa v zásade malo význam, ale je tu aj faktor momentálnej dispozície, ktorý sa nedá dopredu odhadnúť. Čiže ak aj si počas cieleného preteku v priemere na vyššej úrovni, ako povedzme pred mesiacom, ale máš zrovna "blbý deň" tak neuspeješ. To je to prekliatie jednodňových pretekov. Ale samozrejme úroveň na ktorej som športoval ja, sa ani vzdialene nedá porovnať s úrovňou cyklistických profi tímov. Majú perfektnú diagnostiku na sledovanie výkonu svojich jazdcov, dáta za posledných x rokov, ako kolíše výkon daného borca v závislosti na tréningovom alebo pretekárskom zaťažení. Nechce sa mi veriť, že by riešili ladenie formy na nejaký vrchol ak by to nemalo svoj význam. Zrejme to ale je u každého trochu inak. Spartakusovi dobre fungovala dlhodobá príprava na jarné klasiky. Takisto Gerrans sa dokázal sústrediť na určité vrcholy, ako TDU a majstrovstvá Austrálie a potom Ardeny a medzitým jazdil veľké kulové. Naopak taký Valverde alebo GVA jazdia na výsledok prakticky stále. Peťo Sagan a Kwiatek sú trochu kontroverzní a nemyslím že je to náhoda, keďže sú podobne veľmi všestranné typy. Oni majú obdobie, keď sa zdajú byť neuveriteľne silní a potom naraz príde zlyhanie. Tie prípady u Peťa poznáme. U Kwiateka to bolo minulý rok (ak si dobre pamätám) na Romandii a teraz po víťazstve na Amstli zlyhal na LBL. Nepripomína to trochu minulý rok u Peťa, keď vyhral E3 a zdal sa absolútne v pohode a potom vybuchol na Ronde? Posledné dva roky sa výrazne zlepšoval Matthews, ktorý je tiež veľmi všestranný jazdec. Bude zaujímavé sledovať ako to s ním pôjde ďalej.
West
 
Príspevky: 334
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod West » Uto 28. Apr 2015 23:32:56

A ešte k Valverdemu. Nestáva sa každý rok, aby niekto vyhral v sezóne dva monumenty a bola tu pochybnosť o jeho pozícii klasikára č. 1. Pre mňa osobne je to medzi ním a Degenkolbom zatiaľ minimálne plichta a ich súboj na diaľku môže byť zaujímavý aj na jeseň.
West
 
Príspevky: 334
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Poslaťod berloq » Str 29. Apr 2015 0:19:45

@bloy
Už som o tom písal, Degenkolb sa určite viac zameral na výkonnosť a o to viac stratil v rýchlosti, nepochybne mu tá odolnosť vyhrala Roubaix. Naopak v ani jednom rýchlom dojazde sa k šprintérom ani nepriblížil. Ak vyhrá, tak vyhrá...

@West
Ja som práveže naschvál neporovnával jazdcov medzi sebou, ale ich sezóny. Teda Sagana teraz a minulé roky, tak isto Kwiatka... Išlo o tú zmenu o to "ladenie", či malo nejaký znateľný efekt. A tam je odpoveď jasná, ich forma oproti minulým sezónam lepšia nebola, takže ten chcený efekt to nemalo. Na blbé dni to zhadzovať nemôžme, dobre vieme, že toto neboli blbé dni, toto bol odraz formy. Keby mali každú veľkú klasiku blbý deň, to by to ladenie formy malo ešte menší zmysel. Predstav si "ladíš a ladíš" cez týždeň formu máš a cez víkend blbý deň? To je podla mňa scestné... išlo o dlhodobú (jarnú) formu.

"Nechce sa mi veriť, že by riešili ladenie formy na nejaký vrchol ak by to nemalo svoj význam." To je jasné, veď to je podstata cyklistiky a vlastne celého profi-športu. Keď niekto nemá formu napr. na E3 a zvedie to na šetrenie sa na Ronde je to blbosť. Je to o celkovej forme, keď niekto na to má zaútočí hoci kde, aj na Strade Bianche... mesiac pred "vrcholom".
Po rovine neviem, do kopca nevládzem, z kopca sa bojím.
Obrázok užívateľa
berloq
 
Príspevky: 522
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod West » Str 29. Apr 2015 7:18:37

Na tie špičkové udalosti, ako sú jarné klasiky ladia formu asi všetci, ktorí tam chcú uspieť. A tak sa môže stať, že niekto kto vyhral pretek pred mesiacom, tam skončí špatne a pritom nemusí byť nutne na nižšej úrovni. Len proste nedokázal svoju výkonnosť ešte vystupňovať na rozdiel od iných. A či sa šetriť na preteku 4 dni pred hlavnou udalosťou? To je asi tiež individuálne, ale ak má niekto formu, tak to je podľa mňa zbytočné. Možno si tak zvýši pravdepodobnosť úspechu neskôr o 2-3%, ale pripravuje sa o iný možný úspech a ak potom zlyhá aj na "hlavnom podujatí" tak je sezóna v háji. Napokon aj Boonen a Cancellara išli všetky jarné klasiky na víťazstvo a ak mali formu, tak aj 3-4 vyhrali a to aj vo veku, kedy by regenerácia mala byť väčší problém. Šetriť sa u 25 ročného cyklistu ak má navyše formu je IMHO nezmysel.
West
 
Príspevky: 334
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod Tibi » Ned 24. Máj 2015 9:54:16

Vzhľadom k tomu,že posledný mesiac som bol dosť vyťažený,tak aj tu dávam príspevok dosť neskoro.
Aj keď mám cyklistiku neskutočne rád od mladosti,tak sa musím priznať,že JK a monumenty mojej pozornosti akosi unikali.Vždy som sledoval hlavne Grand Tour,no obzvlášť TF.Zmenilo sa to,až zásluhou Peťa.Ale detailne som sa JK začal sledovať až tento rok,pretože som sa venoval aktívne inému športu.Teraz si búcham hlavu o stenu o aké úžasne divadlo som prišiel.
Vzhľadom k tomu akú mal formu Contador minulý rok na jar,ked si dovolím povedať že iba vďaka pádu prišiel o víťazstvo na TF.Celkom silné sa mi zdalo aj TS,takže som si myslel že Peťo bude mať užasnú podporu na JK.
Opak bol však pravdou.Tento rok som doslova hltal monumenty a púšťal som si záznamy z minulých rokov a okamžite po vzhliadnutí prvého mi bolo jasné,že proste a jednoducho TS absolutne nemá pretekárov na JK.
Teda okrem Peťa.Tuto skutočnosť tu veľmi správne vyhodnotil berlog(možno aj niekto iný),ešte pred JK.
Prestup Peťa do TS,ale stále považujem ako pozitívny,pretože sa zdá ,že jazdci majú nadštandartne platy a Oleg si jednoducho môže dovoliť kúpiť kvalitných domestikov pre Sagana.Ćo ak chce od Peťa víťazstva aj bude musieť urobiť.
Inak Saganove tohtoročné monumenty podľa môjho názoru neboli vôbec zlé.Na M-SR sa mi zdal na vrchole Pogga veľmi silný,no po zjazde prišla malá chyba-zlý výber miesta.Na preteku Okolo Flámska odviedol výbornú prácu no a na P-R,sa mi zdal pred poškodením bicykla,spolu s Degenkolbom najsilnejší.
Treba,ale úprimne povedať,že top formu určite nemal a pomoc tímu tiež nebola bohvieaká.Možno Peťo mierne doplatil na to ,že TS predsa len ladia formu na Grand Tour,teda na toto obdobie.Peťo mal vrchol ale v apríli.Podľa mňa to trocha tréneri podcenili,takže ja sa ani moc nečudujem,že Tinkoff ich potom vyhadzuje.
Bol som aj zástanca toho,aby sa Peťo na menej významných zimných pretekoch šetril a nešiel do rizika zranenia pri šprinte.Tento názor som po tom čo tento rok ukázal Kristoff zmenil.Ak bude mať dobrú podporu tímu,tak na rovinatých etapách by mal minúť minimum energie a prip.víťastva mu môžu výrazne zlepšiť sebadvôveru.Takže dúfajme že Peťo bude na budúci rok už v zime v dobrej kondícii a v marci a apríli v top forme.Taktiež verím v to,že mu dá Oleg dvoch-troch kvalitných pomocníkov pre buducoročne monumenty.
Obrázok užívateľa
Tibi
 
Príspevky: 125
Registrovaný: Pia 20. Feb 2015 0:35:15

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod slovakpro » Str 30. Sep 2015 10:49:55

Lombardia sa blíži koho favorizujete?
alebo
Komu idete fandiť?
Obrázok užívateľa
slovakpro
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod bloy » Str 30. Sep 2015 12:51:28

Doprial by som to Wellensovi, alebo Costovi. (najviac Viscontimu, ale neviem, či ide)
"“Byl jsem ze začátku takový méně průbojný a Cavendish mi radil, abych se nebál používat lokty a nikdy nikomu nic nedaroval." Petr Vakoč
Obrázok užívateľa
bloy
 
Príspevky: 677
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36
Bydlisko: Bratislava

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod MichalJ » Str 30. Sep 2015 19:16:35

Nibali má veľmi slušnú formu, teraz vyhráva menšie jednorazovky, tak som zvedavý ako to pôjde jemu. Každopádne radím ho k favoritom. Ale napríklad ten Wellens by potešil aj mňa. :)
MichalJ
 
Príspevky: 369
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35
Bydlisko: Bratislava/KNM

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod ifčopifčo » Str 30. Sep 2015 19:28:38

slovakpro píše:Lombardia sa blíži koho favorizujete?
alebo
Komu idete fandiť?


No predsa Puritovi, nie ? ;)

Ja nemám favorita, fandiť budem tomu kto si ma v priebehu pretekov získa aktivitou, asi by som to ale doprial Martinovi (ak pôjde), ten má nešťastnú sezónu a ešte je bez víťazstva.
Fanúšik cyklistiky od roku 1972. Veľký fanúšik Petra Sagana, ktorý mu praje, aby vyhral každé preteky na ktoré nastúpi.
ifčopifčo
 
Príspevky: 2435
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod bloy » Str 30. Sep 2015 20:03:42

U Dana sú tie smolné tuším sezóny pravidlom; rozhodne má väčší potenciál, než aké má na konci výsledky. (ale podobne je na tom už dlhšie aj Costa)
"“Byl jsem ze začátku takový méně průbojný a Cavendish mi radil, abych se nebál používat lokty a nikdy nikomu nic nedaroval." Petr Vakoč
Obrázok užívateľa
bloy
 
Príspevky: 677
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36
Bydlisko: Bratislava

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod Keram » Str 30. Sep 2015 20:32:30

Nibali by bol celkom pekny vitaz. Tuto sezonu mu velmi neslo tak by to bolo pekne zadostucinenie. Navyse keby zacal pridavat ku trom Grand Tour aj monumenty to by bol panko 8-) . Snivam o tom ze tuto nadhernu klasiku raz vyhra aj Peter.
“That guy’s pretty unbeatable right now,” Cavendish said. “He’s a once-in-a-generation rider, for sure. He is super, super good. He’s making us all look like juniors, I think.”
Obrázok užívateľa
Keram
 
Príspevky: 1231
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod mortirolo08 » Str 30. Sep 2015 21:59:33

slovakpro píše:Lombardia sa blíži koho favorizujete?
alebo
Komu idete fandiť?


Jasne ze Valverde kto iny :)
mortirolo08
 
Príspevky: 66
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod eres » Štv 01. Okt 2015 11:36:05

MichalJ píše:Nibali má veľmi slušnú formu, teraz vyhráva menšie jednorazovky, tak som zvedavý ako to pôjde jemu. Každopádne radím ho k favoritom. Ale napríklad ten Wellens by potešil aj mňa. :)


Vincenzovi by som to doprial, bol by to pre neho pekný záver nie veľmi vydarenej sezóny. Ale dobrú formu majú aj Rigoberto (ak pôjde) či Thibaut Pinot...
Bicykl je zdrojem zábavy, kde chci, tam sám se zastaví...
Obrázok užívateľa
eres
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:37

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod slovakpro » Pia 02. Okt 2015 8:37:57

ifčopifčo píše:
slovakpro píše:Lombardia sa blíži koho favorizujete?
alebo
Komu idete fandiť?


No predsa Puritovi, nie ? ;)

Ja nemám favorita, fandiť budem tomu kto si ma v priebehu pretekov získa aktivitou, asi by som to ale doprial Martinovi (ak pôjde), ten má nešťastnú sezónu a ešte je bez víťazstva.


Tak ifčo zistil že môj obľúbenec je Purito.
Jasné že mu budem fandiť bola by to paráda keby vyhral Lombardiu 3x.
Dúfam že sezóna 2016 nebude Puritova posledná?!

A mám jednú otázku mimo tejto témy, že ako ste si dali pod príspevok fanúšik cyklistiky od....
Obrázok užívateľa
slovakpro
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod eres » Pia 02. Okt 2015 11:47:22

slovakpro píše:
A mám jednú otázku mimo tejto témy, že ako ste si dali pod príspevok fanúšik cyklistiky od....


Najprv si musíš nastaviť podpis:
Užívateľský panel → Profil → Upraviť podpis → Odoslať

A potom už len pri pridávaní príspevku zafajknúť políčko pred Pripojiť podpis v kolónke "Možnosti" pod poľom, do ktorého píšeš príspevok.
Bicykl je zdrojem zábavy, kde chci, tam sám se zastaví...
Obrázok užívateľa
eres
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:37

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod slovakpro » Pia 02. Okt 2015 13:53:28

vďaka :)
JoacHim_team!
attack by Purito Rodríguez!
Obrázok užívateľa
slovakpro
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod ifčopifčo » Sob 03. Okt 2015 14:25:32

slovakpro píše:vďaka :)


Ja ťa nepoteším a nepoteším žiadneho fanúšika cyklistiky, Purito je zranený a Lombardiu nejde.
http://www.cyclingquotes.com/news/injur ... rodriguez/
Fanúšik cyklistiky od roku 1972. Veľký fanúšik Petra Sagana, ktorý mu praje, aby vyhral každé preteky na ktoré nastúpi.
ifčopifčo
 
Príspevky: 2435
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Monumentálne klasiky (veľká päťka)

Poslaťod slovakpro » Sob 03. Okt 2015 17:18:10

ifčopifčo píše:
slovakpro píše:vďaka :)


Ja ťa nepoteším a nepoteším žiadneho fanúšika cyklistiky, Purito je zranený a Lombardiu nejde.
http://www.cyclingquotes.com/news/injur ... rodriguez/


Akurát to čítam na fb a chcel som to sem napísať no predbehol si ma :)
Veľká to škoda :(
Obrázok užívateľa
slovakpro
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

PredchádzajúciĎalší

Späť na Svetová cyklistika - sezóna

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 83 hostia