Fórum Cycling-Info.sk

slovenský portál o svetovej cestnej cyklistike

Tréning, výživa, zdravie

Tréning, zdravie, technika, otázky pre redakciu a ďalšie...

Tréning, výživa, zdravie

Poslaťod Cycling-Info.sk » Str 18. Feb 2015 16:52:12

Táto téma je pre tých, ktorí by radi získali radu ako trénovať či sa zdravo stravovať.
Publikovali sme viacero článkov spojených s touto oblasťou, asi najreprezentatívnejší je rozhovor s lekárom, ktorý nájdete tu:
http://www.cycling-info.sk/magazin-cycling-info-sk-clanky/1574

O týchto témach pripravujeme vlastnú rubriku, ktorá bude spustená v marci po skončení seriálu Osudov a drám histórie.
Cycling-Info.sk
Administrátor
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:05:28

Tréning

Poslaťod milos64 » Uto 24. Feb 2015 22:39:59

Dobrý večer všetkým, ktorí zavítajú na toto nové fórum. V prvom rade chcem vyjadriť súhlas a poďakovanie redakcii cycling-info.sk za založenie fóra a verím, že bude zábavou diskutovať a vymieňať si skúsenosti alebo vedomosti o domácej a svetovej cyklistike.

V tejto chvíli by som rád využil príležitosť a chcel by som získať informácie o skupinách, skupinkách cyklistov, ktorí pravidelne spoločne jazdia po cestách v mojom okolí. Ide mi o to sa pripojiť k niekomu, kto pravidelne jazdí a v okolí Bratislavy, resp. Západného Slovenska. Ja som z Chorvátskeho Grobu. Podobne som už diskutoval na inom cyklistickom fóre ale na môj príspevok reagoval len jeden cyklista, ktorý viac-menej jazdí tiež osamote. Verím, že sa nájde skupinka s ktorou by som mohol jazdiť a sem-tam pomôcť ťahať proti vetru. :D
milos64
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36
Bydlisko: Chorvátsky Grob - Čierna Voda

Re: Tréning, výživa, zdravie

Poslaťod jozkovicz » Štv 26. Feb 2015 19:27:40

Obrázok užívateľa
jozkovicz
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Súťaž Do práce na bicykli

Poslaťod Silent » Pia 27. Feb 2015 13:53:23

Náhodou som našla túto informáciu, tak ak by mal niekto záujem, nech sa páči, môže sa zúčastniť súťaže:
....
BRATISLAVA 27. februára (SITA) – Po vlaňajšom pilotnom ročníku súťaže Do práce na bicykli sa dnes začína registrácia do jej druhého ročníka. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Martin Kóňa. Záujemcovia sa môžu zaregistrovať cez novú webovú stránku súťaže dopracenabicykli.eu do 16. apríla. Minulý rok sa zapojilo viac ako 1 500 ľudí v 30 mestách a do práce na bicykli najazdili takmer 200-tisíc kilometrov. Na záver súťaže, ktorá sa uskutoční v máji, vyhodnotia a odmenia mesto, v ktorom účastníci súťaže najazdili najviac kilometrov, ďalej mesto s najväčším počtom zapojených tímov, ako aj spoločnosť, v ktorej sa zapojil najväčší počet tímov.

Cieľom súťaže je motivovať ľudí, aby čo najviac využívali bicykel ako každodennú formu dopravy do zamestnania. Podľa národného cyklokoordinátora z ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Petra Klučku uprednostňovanie cyklodopravy prispieva aj k zníženiu podielu individuálnej automobilovej dopravy v meste, k zvýšeniu kvality života v ňom a v neposlednom rade k zlepšeniu zdravia obyvateľov.

Súťaž podporuje využitie bicyklov na pravidelné dochádzanie do práce a už niekoľko rokov sa organizuje aj v okolitých krajinách, podporujúcich rozvoj cyklistickej dopravy. Vďaka súťažiacim v minulom roku klesol obsah CO2 v ovzduší slovenských miest až o 49-tisíc kg.

Obyvatelia prihlásených miest budú celý máj jazdiť do práce na bicykli. Národný cyklokoordinátor vyzýva ľudí, aby aj oni upozornili a žiadali predstaviteľov svojho mesta, aby sa do súťaže prihlásili.
„Malé mestá sa nemusia báť, že v konkurencii veľkých miest nemajú šancu. Najazdené kilometre sa prepočítajú na počet obyvateľov,“ povedal Klučka.

Súťaž vyhlásil národný cyklokoordinátor z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR s technickou a organizačnou podporou občianskych združení z Banskej Bystrice, Prešova a Martina.
Minulý rok sa okrem všetkých ôsmich krajských miest prihlásili aj mestá Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Dolný Kubín, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Modra, Moldava nad Bodvou, Nová Baňa, Piešťany, Poprad, Rajecké Teplice, Senec, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stupava, Šamorín, Veľký Šariš, Vysoké Tatry a Zvolen.
Obrázok užívateľa
Silent
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36

Re: Tréning, výživa, zdravie

Poslaťod bloy » Uto 03. Mar 2015 23:11:25

Sú dostupné nejaké rady pri nejakých zdravotných problémoch, ochoreniach, etc. pri cyklistike ? Napríklad vysokým krvným tlakom trpí veľká časť populácie, sú nejaké rady pre ľudí s týmto ochorením ? Neviem, či to nie je moc odborná zdravotnícka téma, ale vzhľadom na názov tejto diskusnej položky by to mohla byť otázka celkom k veci.
Obrázok užívateľa
bloy
 
Príspevky: 677
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36
Bydlisko: Bratislava

Re: Tréning, výživa, zdravie

Poslaťod paula@sile » Ned 08. Mar 2015 15:13:40

no dost ma prekvapilo, ze prave tato tema ako je training, zdravie, a vyziva ma tu taky minimalny ohlas.
myslim si, ze to velmi uzko suvisi s kazdym druhom sportom, ci uz je to cyklistika, alebo beh…
mam taky pocit, ze prave spravna vyziva je na slovensku este len v zaciatkoch.
ja mam jednu otazku k treningu:
po op mam na 3 tyzdne uplny zakaz sportu, k tomu patri bohuzial aj bicykel. sice si to este neviem predstavit, ako to vydrzim, ale
po troch tyzdnoch je dovolene pomalicky zacinat na stacionarnom a po 4 tyzdni aj vonku.
ma niekto z vlastnej skusenosti tip, ako je najlepsie zacat trenovat, kedze sezona uz bude v plnom prude….
cez zimu beham, robim jogu a 3-4 krat do tyzdna, aj stacionar.
paula@sile
 
Príspevky: 304
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36

Re: Tréning, výživa, zdravie

Poslaťod shark421 » Sob 04. Apr 2015 23:06:33

čaute, napadla ma otázka, aký máte najväčší zážitok, ktorý ste zažili počas bicyklovania? napr. že ste sa sami bicyklovali, dostali ste defekt a nemali ste náhradnú dušu...
shark421
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Ned 22. Mar 2015 14:37:50

Re: Tréning, výživa, zdravie

Poslaťod nomad » Ned 03. Máj 2015 19:39:15

hm zaujimave,ze z defektu nemam stresy a to nikdy nenosim nahradnu dusu a teda ani pumpicku.zato z pedalov ;) ked vidim nejakych chodcov,deti,psov,tak hned preventivne vykopavam jednu nohu.tomu nechapem jak mozu mat ini cyklisti take pevne nervy,ze okolo nich prejdu v takmer 0 rychlosti akoby nic.alebo co sa da robit ked ma v kopci zradi prehadzovacka, resp.sa zasekne retaz.nemam ziadny reflex na to reagovat a vzdy koncim na lavom kolene.asi budem nosit nejaky chranic :D

vie sa uz, kde sa daju kupit tie nove dresy SLOVAKIA od santini ? sk znak by nemal byt z pohladu nahodou vlavo ?
nomad
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:37

Re: Tréning, výživa, zdravie

Poslaťod lukas » Pon 04. Máj 2015 9:31:58

nomad píše:vie sa uz, kde sa daju kupit tie nove dresy SLOVAKIA od santini ? sk znak by nemal byt z pohladu nahodou vlavo ?

Podľa zmluvy so Santini má právo dresy predávať iba Slovenský zväz cyklistiky a keďže, samozrejme, nemá svoju predajňu, malo by to byť cez e-shop. Ten sa rieši. Má to byť otázka dní. Budú tam k dispozícii nie len samotné dresy, ale aj rôzne oblečenie s tým súvisiace. Viem, že na to vytvárali komplikovanejší administračný systém, pretože kluby by mali mať nejaké menšie zľavy atď.
Mne osobne sľúbili, že tento e-shop budú u nás ako na najčítanejšom portáli propagovať, takže mali by ste to potom postrehnúť.
Lukáš Timko
Obrázok užívateľa
lukas
 
Príspevky: 647
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Tréning, výživa, zdravie

Poslaťod nomad » Pon 04. Máj 2015 11:21:32

vdaka za info. asi to ale nebude najstastnejsi system predaja kupovat dres bez vyskusania ;) mam s tym skusenosti, castelli som vracal a nakoniec z toho bolo XXL, pritom ine veci kupujem L. asi by bolo rozumnejsie keby to rozhodili do cyklo predajni s pevne stanovenou maloobchodnou cenou.otazka je,ci to ma byt pre szc zarobkova cinnost,alebo neziskova propagacia :D
nomad
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:37

Re: Tréning, výživa, zdravie

Poslaťod nomad » Sob 30. Máj 2015 21:34:57

tak uz su dresy slovakia santini dostat na xy eshopoch.takze niekde soudruzi udelali chybu
nomad
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:37

Re: Tréning, výživa, zdravie

Poslaťod ivo » Uto 02. Jún 2015 17:47:14

co pijete pri cyklotreningu, trvajucom cca 2 a pol- 3 a pol hodiny? aky "multifunkcny" napoj sa doporucuje, aby sa predislo krcom a katabolizmu? piju sa nejake doplnky aj pred treningom?
vdaka.
Obrázok užívateľa
ivo
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36

Re: Tréning, výživa, zdravie

Poslaťod paula@sile » Štv 04. Jún 2015 22:00:12

ivo píše:co pijete pri cyklotreningu, trvajucom cca 2 a pol- 3 a pol hodiny? aky "multifunkcny" napoj sa doporucuje, aby sa predislo krcom a katabolizmu? piju sa nejake doplnky aj pred treningom?
vdaka.


nie som zastancom multifunkcnych napojov,
pred treningom vodu, pocas treningu vodu, od 2,5 do 3,5 hod jeden bidon, plus jeden rezervny, ked dodrziavas denny pitny rezim, nemal by si dostat krce, dlhsi trening od 80 km a viac, hlavne pri vyssich teplotach (vynimocne) plechovka coly alebo pepsi, nie light…
inak banany a stale do rezervy susene figy, vyborne pomozu proti „hungerrastu“
ale zavisi to aj od terenu, kde trenujes…
paula@sile
 
Príspevky: 304
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36

Re: Tréning, výživa, zdravie

Poslaťod ivo » Pia 05. Jún 2015 8:32:17

paula@sile píše:
nie som zastancom multifunkcnych napojov,
pred treningom vodu, pocas treningu vodu, od 2,5 do 3,5 hod jeden bidon, plus jeden rezervny, ked dodrziavas denny pitny rezim, nemal by si dostat krce, dlhsi trening od 80 km a viac, hlavne pri vyssich teplotach (vynimocne) plechovka coly alebo pepsi, nie light…
inak banany a stale do rezervy susene figy, vyborne pomozu proti „hungerrastu“
ale zavisi to aj od terenu, kde trenujes…



Dakujem za odpoved. Jazdim len cestu a sam. Teda vzdy si sam taham spicu :). Pri treningu vyse 2,5 hodiny sa mi obcas stane, ze mam interval cca 10-15 minut, ked musim prekonavat krce. Pritom si myslim, ze sa stravujem zdravo, vydatne, aj vody vypijem pomerne dost. Co som sa pytal niektorych jazdcov, tak pred treningom si davaju magnezium, alebo este nejaky z B-ciek k tomu. Ja nic. Pred treningom len voda, kava, a na trat beriem samozrejme tratovky.
Obrázok užívateľa
ivo
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36

Re: Tréning, výživa, zdravie

Poslaťod eres » Pia 05. Jún 2015 12:53:45

Podľa mňa je toto jedna z tém na večnú debatu... Každému vyhovuje niečo iné, treba vyskúšať. U mňa pred rokmi pitie čistej vody viedlo na jednom MTB maratóne v závere ku kŕčom v obidvoch stehnách, nikomu, ani najväčšiemu nepriateľovi, to neprajem zažiť :geek:

Teraz už pár rokov používam jeden ionťák od slovenského výrobcu a aby som nerobil reklamu, napíšem len, že sa pri ňom cítim dostatočne ENERGO a FIT ;) , rozrábam však vo vode omnoho menej prášku, ako je odporúčané výrobcom. Aj kvôli chuti.

A samozrejme absolútny základ je nezačínať tréning (pretek, výlet atď.) na biku smädný alebo rovno dehydrovaný...
Bicykl je zdrojem zábavy, kde chci, tam sám se zastaví...
Obrázok užívateľa
eres
 
Príspevky: 260
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:37

nieco pre hobbikov...

Poslaťod paula@sile » Uto 08. Sep 2015 12:09:14

s contadorom na gaviu a mortirolo, prihlaska je bez poplatku

http://www.radsport-aktiv.de/freizeit/f ... _89695.htm
paula@sile
 
Príspevky: 304
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36

Re: Tréning, výživa, zdravie

Poslaťod paula@sile » Pia 19. Aug 2016 21:09:09

pre tych, ktori sa zdravo stravuju a zaoberaju „spravnou“ zdravou vyzivou, ci uz pre profikov, alebo hobbikov….
na bora web su zverejnovane recepty, ktore dodaju energiu…
aj tipy pre superfood atd…

vsetko samozrejme v nemcime, ale google prelozi…

http://www.bora-argon18.com/de/lifestyle

na dalsie tri roky by sa oplatilo oprasit poznatky z nemciny………….. :mrgreen: :geek: :ugeek:
paula@sile
 
Príspevky: 304
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36

Re: Tréning, výživa, zdravie

Poslaťod bloy » Str 07. Sep 2016 13:38:50

Dnes bude na roadcycling.cz videoseminár o laktáte. ;)
"“Byl jsem ze začátku takový méně průbojný a Cavendish mi radil, abych se nebál používat lokty a nikdy nikomu nic nedaroval." Petr Vakoč
Obrázok užívateľa
bloy
 
Príspevky: 677
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36
Bydlisko: Bratislava

Re: Tréning, výživa, zdravie

Poslaťod majo » Štv 16. Feb 2017 10:34:12

neviem ci toto je to spravne miesto na tento prispevok ale fakt neviem kde to dat...uz som tu parkrat pisal ze byvam hned na polskej hranici v blizkosti tatier a preto mam stastie na viacero prejazdov polskeho ale aj svetoveho pelotonu doslova len par km od domu...na elvisku nemam kedze jej jazdia priamo pod oknami ale aj tak som spokojny :D ...pravidelne pzdlz hranice idu etapy ci uz kurierov alebo Td Pologne ale aj inych zaujimavych pretekov...tento raz by som ale xcel dat do povedomia trojicu amaterskych podujati ktore su len par km za nasimi hranicami a jedna z nich dokonca prechadza aj cez slovensko takmer pod mojimi oknami :D

1. Nowy Targ Road Challange 19-21.5.2017 ...brutalny amatersky 3 etapak...kuknite si profily...1. etapa casovka do vrchu na kopci na ktorom sa vytrenoval aktualne asi najvacsi talent svetovej zenskej cyklistiky krasna Katarzyna Niewiadoma ktorej rodna dedina je len par km od ciela etapy... 2.etapa ked si pozriete profil tak naozaj tazka horska ktora 2x prechadza aj slovenskom kde sa pojde 2x kopec ktory sa siel aj na okolo slovenska pre 2ma rokmi(oficialne Hanusovske sedlo alebo pre domacich Frankovsky kopec) a po nom sa 2x pojde z dedinky Osturna kratke(cca 1.5km) ale brutalne stupanie na hranicu do dedinky Lapszanka...miestami to tam tipujem aj na 20% sklony...tu je stranka a je tam aj pekne promo video zo zaberou z minuleho roku http://nowytargroadchallenge.pl/

2. Tour de Pologne amaterov...4.augusta 2017 v Bukowine Tatrzanskej len par hodin pred rozhodujucov kralovskou etapou TdP...amatery si maju moznost vyskusat cast trasy ktora pravidelne rozoduje o vitazovy tohto kvalitneho etapaku...viac tu: http://naszosie.pl/2017/02/14/znamy-nowa-trase-tour-de-pologne-amatorow-2017/

3. Majka Days...15-17.9.2017 v Krynici nedaleko Starej Lubovne ale aj Bardejova...jadci bory Majka, Bodnar a Poljanski si zajazdia so svojimi fanusikmy na roznych tratiach v nadhernom prostredi legendarnych polskych kupelov doslova na nasej hranici...btw v Krinici sa udajne dokaze naraz ubytovat vyse 35000 ludi a nech tam pridete kedykolvek vzdy je tam kopa ludi zivota a atrakcii...hned cez kopec su Bardejovske kupele ktore ponukaju tu istu liecivu vodu ale tie su takmer rozpadnute a ludoprazne...zvlastne a zamysleniu sa hodne nemyslite?...viac info tu: http://naszosie.pl/2017/02/14/majka-days-gorskie-sciaganie-dla-amatorow-rafalem-majka/

ak mne cas dovoli urcite sa niecoho z toho zucastnim...ak by mal niekto zaujem tak nech sa paci...no a ak by niekto potreboval s cimkolvek pomoct ci uz s jazykom alebo ubytovanim alebo nejakym info(nielen co sa tychto troch akcii tyka) tak kludne sa mi ozvyte...mam uzasne kontakty v polsku aj prehlad o vela veciach kedze mam zenu polku :D
majo
 
Príspevky: 2210
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Tréning, výživa, zdravie

Poslaťod elviska » Štv 16. Feb 2017 12:50:48

majo píše:neviem ci toto je to spravne miesto na tento prispevok ale fakt neviem kde to dat...uz som tu parkrat pisal ze byvam hned na polskej hranici v blizkosti tatier a preto mam stastie na viacero prejazdov polskeho ale aj svetoveho pelotonu doslova len par km od domu...na elvisku nemam kedze jej jazdia priamo pod oknami ale aj tak som spokojny :D ...pravidelne pzdlz hranice idu etapy ci uz kurierov alebo Td Pologne ale aj inych zaujimavych pretekov...tento raz by som ale xcel dat do povedomia trojicu amaterskych podujati ktore su len par km za nasimi hranicami a jedna z nich dokonca prechadza aj cez slovensko takmer pod mojimi oknami :D

1. Nowy Targ Road Challange 19-21.5.2017 ...brutalny amatersky 3 etapak...kuknite si profily...1. etapa casovka do vrchu na kopci na ktorom sa vytrenoval aktualne asi najvacsi talent svetovej zenskej cyklistiky krasna Katarzyna Niewiadoma ktorej rodna dedina je len par km od ciela etapy... 2.etapa ked si pozriete profil tak naozaj tazka horska ktora 2x prechadza aj slovenskom kde sa pojde 2x kopec ktory sa siel aj na okolo slovenska pre 2ma rokmi(oficialne Hanusovske sedlo alebo pre domacich Frankovsky kopec) a po nom sa 2x pojde z dedinky Osturna kratke(cca 1.5km) ale brutalne stupanie na hranicu do dedinky Lapszanka...miestami to tam tipujem aj na 20% sklony...tu je stranka a je tam aj pekne promo video zo zaberou z minuleho roku http://nowytargroadchallenge.pl/

2. Tour de Pologne amaterov...4.augusta 2017 v Bukowine Tatrzanskej len par hodin pred rozhodujucov kralovskou etapou TdP...amatery si maju moznost vyskusat cast trasy ktora pravidelne rozoduje o vitazovy tohto kvalitneho etapaku...viac tu: http://naszosie.pl/2017/02/14/znamy-nowa-trase-tour-de-pologne-amatorow-2017/

3. Majka Days...15-17.9.2017 v Krynici nedaleko Starej Lubovne ale aj Bardejova...jadci bory Majka, Bodnar a Poljanski si zajazdia so svojimi fanusikmy na roznych tratiach v nadhernom prostredi legendarnych polskych kupelov doslova na nasej hranici...btw v Krinici sa udajne dokaze naraz ubytovat vyse 35000 ludi a nech tam pridete kedykolvek vzdy je tam kopa ludi zivota a atrakcii...hned cez kopec su Bardejovske kupele ktore ponukaju tu istu liecivu vodu ale tie su takmer rozpadnute a ludoprazne...zvlastne a zamysleniu sa hodne nemyslite?...viac info tu: http://naszosie.pl/2017/02/14/majka-days-gorskie-sciaganie-dla-amatorow-rafalem-majka/

ak mne cas dovoli urcite sa niecoho z toho zucastnim...ak by mal niekto zaujem tak nech sa paci...no a ak by niekto potreboval s cimkolvek pomoct ci uz s jazykom alebo ubytovanim alebo nejakym info(nielen co sa tychto troch akcii tyka) tak kludne sa mi ozvyte...mam uzasne kontakty v polsku aj prehlad o vela veciach kedze mam zenu polku :D

Majo, to máš odkiaľ že pod mojimi oknami jazdia priamo? :lol: Spomenul si moju prezývku elviska, tak som zareagovala.
elviska
 
Príspevky: 1474
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36

Ďalší

Späť na Rôzne ďalšie témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia