Fórum Cycling-Info.sk

slovenský portál o svetovej cestnej cyklistike

Cyklistika v televízii

Tréning, zdravie, technika, otázky pre redakciu a ďalšie...

Cyklistika v televízii

Poslaťod Cycling-Info.sk » Str 18. Feb 2015 19:44:16

Naša dlhoročná skúsenosť hovorí, že medzi ľuďmi vládne chaos, ktorá televízia vysiela aké preteky a taktiež sa diskusie na našom portáli prznia neustálymi odkazmi na internetové streamy. Skupiny ľudí nemajú záujem čítať našu prácu, ale iba nájsť odkaz na stream a už sa nevrátia. O takýchto návštevníkov nemáme záujem.

Nekvalitné streamy z pretekov nájdete napríklad tu - http://www.procyclinglive.com/livestream/

Eurosport International na svojich dvoch programoch v sezóne 2015 naživo vysiela:
Okolo Dubaja, Vuelta a Andalucia, GP Samyn, Strade Bianche, Paříž – Nice, Tirreno – Adriatico, Miláno – San Remo, Okolo Katalánska, E3 Harelbeke, Criterium International, 3 dni De Panne, Okolo Flámska, Okolo Baskicka, GP Pino Cerami, Paríž - Roubaix, Amstel Gold Race, Giro del Trentino, Valónsky šíp, Liége-Bastogne-Liége, Okolo Turecka, 4 dni Dunkerque, Giro d'Italia, Tour of California, Critérium du Dauphiné, Tour de France, Clasica San Sebastian, Okolo Poľska, Ride London Classic, Eneco Tour, Arctic Race of Norway, USA Pro Challenge, Vuelta a Espaňa, Vattenfall Cyclassics, GP Plouay, Okolo Británie, GP Québec, GP Montréal, Il Lombardia a Paríž - Tours.
- nič viac, nič menej
Eurosport zároveň drží exkluzívnu licenciu pre územie SR na Strade Bianche, Tirreno – Adriatico, Miláno – San Remo, E3 Harelbeke, Okolo Baskicka, Giro d'Italia, Eneco Tour a Il Lombardia. Tieto preteky preto nemôže odvysielať žiadna televízia na Slovensku!

RTVS na Dvojke v roku 2015 naživo odvysiela:
Paríž - Roubaix, Valónsky šíp, Tour de France a MS v cestnej cyklistike z Richmondu

DigiSport bude vysielať:
Gent - Wevelgem 29.3., Scheldeprijs 8.4.
Európske hry z Baku: 18.6. individuálna časovka, 21.6. preteky s hromadným štartom

O prípadných ďalších prenosoch v slovenskom jazyku budete dostatočne dopredu informovaní. Každý rok intenzívne rokujeme so slovenskými televíziami a snažíme sa dostať cyklistiku bližšie k vám, aby ste nemuseli streamovať.
Cycling-Info.sk
Administrátor
 
Príspevky: 23
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:05:28

Majstrovstvá sveta na RTVS

Poslaťod Aranis » Uto 24. Feb 2015 14:33:56

Pevne verím, že tento rok si budeme môcť pozrieť na RTVS neprerušované vysielanie z pretekov MS. Minulý rok dostal prednosť hokej a z majstrovstiev sme videli iba nepatrné útržky. Dúfam, že keď už RTVS kúpila práva na vysielanie MS tak ich tento rok využije plnohodnotne, pretože z minulého roku som bol poriadne rozladený a radšej som si na druhý deň stiahol celú stopáž pretekov.
Obrázok užívateľa
Aranis
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:37

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod Lambot » Uto 24. Feb 2015 16:26:51

Gent-Wevelgem nebude dávať ani Eurosport?
Lambot
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:37

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod Focus-Shimano » Uto 24. Feb 2015 17:43:24

Gent-Wevelgem bude zrejme vysielat Slovak sport tak ako minuly rok mozno aj Dwars door vlaanderen,Scheldeprijs a De brabantse pijl
Obrázok užívateľa
Focus-Shimano
 
Príspevky: 764
Registrovaný: Pon 23. Feb 2015 18:35:06

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod lukas » Uto 24. Feb 2015 21:49:18

@Lambot - Gent-Wevelgem Eurosport už dlhé roky nevysiela.
Focus-Shimano má veľmi dobrú pamäť :) Aj tento rok rokujeme so Slovak Sportom a vyzerá to nádejne, ale už iba pri pretekoch, kde bude štartovať Peter Sagan. Ak dôjde ku kúpe TV práv, budeme o tom informovať. K dispozícii sú rôzne zaujímavé preteky, ktoré Eurosport nevysiela (napr. Tour de Romandie), avšak práva stoja niekoľko tisíc eur a televízii sa z toho nevráti ani päť percent, preto budeme radi, ak sa nám podarí vedenie televízie presvedčiť aspoň o odvysielanie pretekov s Petrom Saganom.
Je to obrovská služba, ktorú mnohí Slováci využijú vďačným spôsobom - streamovaním v katastrofálnej kvalite, kde sotva rozoznajú cyklistov a komentáru nerozumejú. To je, bohužiaľ, Slovensko. Diskutovali sme o tom, že ak by bol aspoň každý piaty slovenský fanúšik cyklistiky ochotný zaplatiť 10 eur ročne, mohol by v HD kvalite po slovensky kdekoľvek na svojom počítači sledovať polovicu jarných klasík a tri týždenné etapáky World Tour. Najmä preteky, ktoré Eurosport nevysiela. O tom môžeme hovoriť do nekonečna, ale nič nezmeníme.
Lukáš Timko
Obrázok užívateľa
lukas
 
Príspevky: 649
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod bloy » Str 25. Feb 2015 0:01:56

Ja by som tých 10eur bol ochotný dať, reálne taká možnosť ale zrejme neexistuje, je to v rovine úvahy, ktorá však hádam ani nie je realizovateľná.
Chápem, že súkromná TV chce zarobiť, na druhej strane SlovakSport pôsobí z môjho pohľadu ako nepodarok s veľmi slabou ponukou. Pričom to oni by mali byť schopní mať kvalitnú ponuku a vedieť pritiahnuť diváka. Okrem cyklistiky, ktorá tam bola sa som tam minulý rok nepozeral prakticky nič. Skôr je pre mňa vo všeobecnosti čudné akým spôsobom sa tu rôzne pochybné stanice dostávajú k právam na televízne prenosy zo športových podujatí (ako sú napríklad práva na PL. Ligu majstrov, Seriu A). To keď si spočítam koľko tak dám za Eurosport a koľko ho sledujem je to absolútne neporovnateľné a osobne tam vidím aj oveľa väčšiu kvalitu.
Obrázok užívateľa
bloy
 
Príspevky: 677
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36
Bydlisko: Bratislava

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod lukas » Str 25. Feb 2015 1:39:33

Vidím, že je tu snaha o konštruktívnu debatu, tak pridám trochu podrobnejší názor, ktorý som za posledné roky nadobudol veľmi okrajovým pohybom v tomto svete.
Vieš, bloy. "Súkromná TV chce zarobiť", "nepodarok", kto vysiela Premier League atď.
Televízne práva sú na náš trh (sledovanosť + reklama) tak šialene drahé, že fungovanie ziskovej športovej televízie v našej krajine nie je možné. Jeden zápas Premier League stojí na právach okolo 15 000 eur, za čo na reklame nedokážeš späť získať ani tisícku. Pri väčšine ostatných prenosov nič. Preto TV práva vonkoncom nekupujú naše športové televízie, ale obrovské spoločnosti ako je napr. Telekom, ktorý to potom cez existujúcu infraštruktúru (svoje alebo spriatelení televízie) iba odvysiela. Takúto nadnárodnú spoločnosť zaujímajú úplne iné veci ako štandardné elektronické médiá. Napríklad chcú k sebe pritiahnuť zákazníkov od konkurenčných satelitných operátorov. Aby väčšina futbalových fanúšikov prestala platiť Orangeu (Fiber TV), UPC, Skylinku alebo hocikomu inému, prípadne sa pre samotný satelit rozhodla. A zriadila si Magio, lebo to jediné im ponúkne všetky športové kanály. To bol iba jednoduchý príklad. Existujú ďalšie motívy, ktoré nebudem rozoberať, alebo im presne nerozumiem.

Veľké spoločnosti kupujú mnohé prenosy v balíkoch atď. atď. Dokonca televízie tvoria spolky a o TV právach rokuje ich zástupca. Celý tento systém funguje veľmi zložito. Je to vysoká politika, ktorá zároveň vo svojej podstate funguje podobne ako na tržnici a takmer neregulovane, pretože TV práva sú virtuálnou komoditou a môže ich vlastniť prakticky hocikto, kto si založí schránkovú s.r.o. Často sa pohybujú v neprehľadnom systéme rôznych firiem. Neexistuje žiadny nemenný cenník či tabuľka, koľko kto za čo musí zaplatiť. Niektorí z vás určite počuli, že STV pred dvoma rokmi stáli práva na celú sezónu Formuly 1, tuším, 50 € (slovom päťdesiat eur)

Samozrejme, TV práva nie sú jediné náklady, ktoré pri medzinárodnom športovom prenose existujú. Ešte si musíte zaplatiť napr. príjem signálu cez satelit, ktorý niekedy stojí viac ako TV práva. Napr. pri Tour de France na RTVS je to 79 hodín HD signálu, teda pálka v desiatkach tisíc eur. A ďalšie a ďalšie náklady...

Preto je diskutovať nad slabou ponukou nejakej slovenskej televízie trošku odvážne. Jediný televízny športový projekt, ktorý dokáže byť na SR ziskový, sú MS v hokeji. Všetko ostatné vyrába veľkú alebo obrovskú stratu.
Lukáš Timko
Obrázok užívateľa
lukas
 
Príspevky: 649
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod bloy » Str 25. Feb 2015 10:02:41

Vďaka za kvalitný príspevok. Ale stále mi tam nejaké veci nesedia. Keby to tak celkom bolo, nemal by tie práva na PL 3roky DigiSport, potom práve SlovakSport a teraz opätovne DigiSport (neviem posúdiť, kedy prišla dohoda s Telekomom, možno to bola práve práca manažmentu Digisportu, ktorý je tuším za všetkými nákupmi tých práv). Otázkou tiež je, prečo niekto zakladá v takýchto podmienkach športový kanál, keď fungovanie ziskového športového kanálu nie je možné? To predsa nemá logiku.
Obrázok užívateľa
bloy
 
Príspevky: 677
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36
Bydlisko: Bratislava

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod Focus-Shimano » Str 25. Feb 2015 10:35:08

Skoda ze Slovak sport zreme nebude vysielat vsetky spominane klasiky ale iba ti kde bude startovat Peter Sagan pretoze dwars door vlaanderen aj brabantse pijl su velmi pekne klasiky a aj velmi dobre obsadene.A o Slovakoch je pravda ze sa im clovek nezavdaci ked sa nevysiela cyklistika je zle ked sa vysiela tak sa zase stazuju na komentatrov alebo hoc co ine dovod si vzdy najdu a radsej budu sledovat nekvalitny stream ako slovensky program.
Obrázok užívateľa
Focus-Shimano
 
Príspevky: 764
Registrovaný: Pon 23. Feb 2015 18:35:06

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod Hugo » Str 25. Feb 2015 10:47:29

Lukas,
a neda sa do toho zakomponovat SZC? Predpokladam ze zvaz ma prostriedky na propagaciu, stale sa hovori o potrebe propagacie cyklistiky, tak nech zvaz na vysielanie prispeje... Teraz nemyslim len cestu, ale aj dalsie ovedtvia - MTB, cyklokros...
Hugo
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod lukas » Str 25. Feb 2015 19:25:00

@bloy
čo nemá navonok logiku, má inú skrytú logiku. Myslím, že sa jej tu takto verejne nebudeme venovať. Kto chce, domyslí si.

@Focus-Shimano
Samozrejme, tie belgické klasiky 1.HC sú veľmi kvalitné. Niektoré aj zaujímavejšie ako z World Tour. Žiaľ, bez Sagana je to ťažké. Nemáme v rukách nič, čím by sme televíziu presvedčili. Aby si mal kompletnú info, k tomu balíčku patrí ešte piate podujatie Omloop Het Nieuwsblad, teda aj toto by mohli vysielať v prípade účasti PS.

@Hugo
Neviem si predstaviť, aby zväz prispel na vysielanie. Čisto teoreticky to možné je. Proti tomu by sa ale postavila väčšina výkonného výboru, teda paradoxne samotné odvetvia. Tie by neboli ochotné vzdať sa časti financií na to, aby boli v RTVS odvysielané MS v ich disciplíne. Tomu sa ale nečudujem, pretože ten budget je taký malý, že majú problém fungovať.
Lukáš Timko
Obrázok užívateľa
lukas
 
Príspevky: 649
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod berloq » Str 25. Feb 2015 21:23:57

@lukas
Mmmm. Osvietil si miesto, ktoré bolo "u mňa veľmi tmavé". Vedel som, že to s týmito televíznymi právami nie je také jednoduché, že asi nejde len o vzťah televízia - organizátor. Ale, že v tom sú takto zaangažované, tieto gigantické korporácie, ktoré s tým nemajú inak nič spoločné. Priznám sa, keby som o tom si toto neprečítal, alebo nejaký iný článok na túto tematiku, pravdepodobne by som žil ďalej v nevedomí. Neriešiteľný problém pre Úrad pre reguláciu sieťových odvetví? Zdá sa...

Otázne je, čo sa stane, keď sa tieto veľké spoločnosti, rozhodnú nekúpiť tieto práva (asi to nie je reálne v nejakom krátkodobom horizonte, ale myslím rádovo v nejakých desiatich rokov a viac, trend spoločnosti sa možno zmení a ak tá cyklistická štruktúra a hierarchia zostanú v takomto stave), čo to spraví s cyklistickými pretekmi? Pretože vieme dobre, že okrem TdF, žiadny pretek nie je nejaký ziskový, neviem ako je na tom Giro, ale ostatné preteky si zrejme náklady nepokryjú tým, že predajú Eurosportu licenciu (predpokladám, že o nejaké napr. Baskicko veľký záujem zahraničných televízií a teda s tým súvisiacich politík ďalších spoločností nebude). Budú zanikať európske preteky? (Výnimkou je zrejme ešte ROnde, ktoré si na nedostatok záujmu sťažovať nemôže a eventuálne ešte Roubaix)

Ono to je len také teoretizovanie. Lenže, nemôžeme povedať, že sa také niečo nedeje. Momentálny trend je zrejmý, cyklistika smeruje za peniazmi. Arábia je toho jasným dôkazom, ich motivácia robiť preteky, je pritom pochybná. Chcú byť zrejme iba na očiach, pretože neverím, že tie preteky produkujú zisk. A ich peniaze (vedci hovoria) zdá sa, nie sú bezmedzné. A keď čierne zlato bude už len kvapkať, čo aj tieto preteky udrží? Nejaká tradícia? Žiadna nie je...
Obrázok užívateľa
berloq
 
Príspevky: 522
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod Focus-Shimano » Štv 26. Feb 2015 11:13:04

Budu tento rok na RTVS aspon zostrihy z etap Okolo Slovenska ako tomu bolo minuly rok?
Obrázok užívateľa
Focus-Shimano
 
Príspevky: 764
Registrovaný: Pon 23. Feb 2015 18:35:06

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod milos64 » Štv 26. Feb 2015 12:24:49

@Focus-Shimano

To vysvetlenie prečo to v našich TV s prenosmi zo zahraničia nejde, je pekné a náučné. Vďaka. Na základe predošlej otázky k Okolo Slovenska sa mi derie otázka, prečo nie je z týchto domácich pretekov priamy prenos? Nemáme spoločnosť, čo by to zabezpečila? Možno by bolo na čase sa začať tomu venovať a odpredajom práv z tohto podujatia zas získať peniaze na nákup cudzích podujatí. Alebo už je vyhodnotené, že by to bolo stratové?
milos64
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36
Bydlisko: Chorvátsky Grob - Čierna Voda

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod lukas » Štv 26. Feb 2015 13:16:41

Nestíham sem ani chodiť, toľko otázok :)

@Focus-Shimano
Áno, zostrihy z etáp Okolo Slovenska budú každý večer na Dvojke RTVS. Bude to robiť redaktor Milan Stanko s kameramanom. Vlani na to boli dosť zlé reakcie, prečo iba desať minút a prečo neskôr ako to bolo v programe. Treba si uvedomiť, že je to mimoriadne náročná robota. Odhliadnuc od náročnosti samotnej etapy, kde sa musíte stále presúvať cez konvoj hore-dolu a vedieť, čo sa deje, chudák Milan po etape nemal nikdy čas celý večer sa ani najesť. Hodiny to spracovával a keďže je to v HD kvalite, mal veľké problémy s posielaním množstva dát do Bratislavy. Niekedy musel po zostrihaní a nakomentovaní ešte desiatky kilometrov cestovať, aby to mohol cez rýchly internet odoslať.

@milos64
PP z Okolo Slovenska je neufinancovateľné a navyše na SR neexistuje ani technika, ktorá by to zrealizovala. Poliaci potrebujú na Tour de Pologne helikoptéru s lietadlom, aby mohol prenos existovať.
Zhodou okolností som dnes telefonoval s prezidentom SZC a skôr ako Okolo Slovenska sa treba zamerať na MSR a ČR, ktoré sa predsa len odohrávajú na okruhu a možné je to robiť aj na statické kamery. Motorka by možno stačila iba jedna (tá by však nutne potrebovala helikoptéru na svoj chod). To všetko je v desiatkach tisíc eur, ktoré nikto nemá.
Rokuje sa s RTVS, ale po skúsenostiach so slovenskou etapou na Štrbskom plese to veľmi optimisticky nevidím. Vo vedení nie je vôľa, hlavne finančne. Televízia nedá ani cent, naopak za výrobu by žiadala financie. Ľudia z firmy janom o tom vedia svoje, dokonca kupovali aj samotné práva.
A ešte k odpredaju práv. Žiadna zahraničná TV by Okolo Slovenska nekúpila. Možno keby boli preteky v kategórii HC s účasťou tímov World Tour, potom. Ale to by bola organizácia v miliónoch eur, a to je nereálne.
Lukáš Timko
Obrázok užívateľa
lukas
 
Príspevky: 649
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod Silent » Štv 26. Feb 2015 23:46:02

Aj ja ďakujem za toto fórum, i keď teraz pomaly ani neviem, kam skôr skočiť. :roll:
Až teraz mi celkom došlo, že výroba priameho TV prenosu z cyklistického podujatia na Slovensku, (najmä ak nie je na okruhu), je zrejme nereálna. Čo už, aspoň budem mať zase o dôvod navyše ísť sa pozrieť napríklad na Okolo Slovenska osobne. Len dúfam, že to bude dobre spropagované a príde sa pozrieť dosť divákov.
Fandím všetkým športom, s výnimkou (kick)boxu - tie ozaj nemusím, ale cyklistika a biatlon sú u mňa TOP. 8-)
Obrázok užívateľa
Silent
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod jarda » Sob 07. Mar 2015 14:52:08

Ja len podotknem viac menej vsetky cyklo preteky z Italie su vysieane Raisport2-1 a tiez niekedy je prenos na rai3,tak komu nevadi italiano koment a ma moznost natocit parabolu na poz.13* resp.9* tieto programi su vysielane Free :D :D :D
jarda
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod Keram » Sob 07. Mar 2015 15:21:13

By ma zaujimalo preco na ES 2 opakuju lyzovanie ked malo ist Strade. Ach jaj :cry:
“That guy’s pretty unbeatable right now,” Cavendish said. “He’s a once-in-a-generation rider, for sure. He is super, super good. He’s making us all look like juniors, I think.”
Obrázok užívateľa
Keram
 
Príspevky: 1229
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod MichalJ » Sob 07. Mar 2015 15:46:46

Tak dnes na Eurosporte 2 nebude nič, ostávajú nám streamy ...
MichalJ
 
Príspevky: 369
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:35
Bydlisko: Bratislava/KNM

Re: Cyklistika v televízii

Poslaťod bloy » Sob 07. Mar 2015 18:18:36

Keram píše:By ma zaujimalo preco na ES 2 opakuju lyzovanie ked malo ist Strade. Ach jaj :cry:


Pravdu povediac, cakal by som za tym nejake technicke problemy. Hoci ked to davali na inych jazykovych verziach, tak neviem v com mohol byt problem. V oficialnom programe Eurosportu 2 na webe to ale este cca 15:50 stale figurovalo.
Obrázok užívateľa
bloy
 
Príspevky: 677
Registrovaný: Pon 16. Feb 2015 19:30:36
Bydlisko: Bratislava

Ďalší

Späť na Rôzne ďalšie témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 16 hostia